Rumianek - skarbnica właściwości leczniczych dla Twojego dobrego samopoczucia
Rumianek - skarbnica właściwości leczniczych dla Twojego dobrego samopoczucia
Rumianek pospolity – Matricaria chamomilla L.
Surowiec:
• Kwiat (koszyczek) - Chamomillae anthodium
• olejek eteryczny (bisabolol, chamazulen)
• flawonoidy (pochodne apigeniny, luteoliny, kwercetyny)
• garbniki
• śluz
• pochodne kumarynowe
• sole mineralne
• kwasy fenolowe (chlorogenowy, kawowy i wanilinowy)
Właściwości lecznicze:
Jest rośliną o bardzo szerokim spektrum działania leczniczego. Wykazuje głównie działanie: przeciwzapalne, spazmolityczne, przeciwbólowe, antyseptyczne, uspokajające, antyalergiczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne i immunostymulujące. Preparaty otrzymywane z jego kwiatów stosuje się wewnętrznie (napary, nalewki, wyciągi płynne) do leczenia m.in.: dysfunkcji przewodu pokarmowego (wzdęcia, biegunki, skurcze żołądka i jelit, zaparcia, brak apetytu, niestrawność, wrzody żołądka), zaburzeń na tle nerwowym (nerwice, bezsenność, stany lękowe), bólu różnego pochodzenia (migrena, bóle mięśni, reumatyczne, żołądka, gardła, uszu, zębów), chorób dróg moczowych (zapalenia pęcherza). W postaci inhalacji i okładów koszyczki rumianku stosowane są zewnętrznie, w schorzeniach układu oddechowego (zapalenia zatok) i stanach alergicznych (astma, katar sienny, egzema). Ponadto rumianek używany jest jako składnik maści do leczenia chorób skóry (trudno gojące się rany, owrzodzenia, oparzenia, odleżyny) oraz płukanek – w stanach zapalnych błony śluzowej (m.in. gardła, jamy ustnej i krtani). Często stosuje się w postaci kompresów na oczy, m.in. w przypadku jęczmienia, gradówki, stanów zapalnych spojówek i brzegów powiek. Koszyczki rumianku służą również do sporządzania nasiadówek w zakażeniach cewki moczowej i hemoroidach.
Bezpieczeństwo:
Rumianek pospolity uważany jest przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) za surowiec bezpieczny (GRAS – generally recognized as safe), a reakcje alergiczne na produkty zawierające wspomnianą roślinę nie należą do zbyt częstych. Przypuszcza się, że odczyny alergiczne pojawiają się głównie w związku z zanieczyszczeniami rumianku pospolitego rumianem psim (Anthemis cotula), który zawiera alergen kontaktowy – antekotulid (Zielińska-Pisklak, Szeleszczuk 2013). Składniki olejku eterycznego mogą spowodować wzrost toksyczności grupy leków stosowanych w chorobach nowotworowych, są to m. in. etopozyd, paklitaksel, winblastyna, winkrystyna i cyklofosfamid. Podczas stosowania tych leków należy unikać jednoczesnego przyjmowania preparatów z rumianku (Łuczak i wsp. 2018).
Bibliografia
1. Zielińska-Pisklak M, Szeleszczuk Ł., 2013. Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce. Lek w Polsce.
Wydawnictwo Medyk Sp. z o.o., Warszawa, nr 09/2013, 77
2. Łuczak A., Magiera M., Miedziaszczyk M., 2018. Wybrane interakcje leków przeciwnowotworowych i leków roślinnych. Farmacja Współczesna. Wydawnictwo Akademia Medycyny, Warszawa, nr 3/2018, 145
TAGI:
Udostępnij